Przejdź do treści strony

Szklary

Szklary to wieś położona we Wzgórzach Szklarskich, na stokach Szklanej Góry. Częścią miejscowości jest jedyne na Ziemi Ząbkowickiej osiedle robotnicze (Szklary Huta), powstałe obok nieczynnej dziś huty niklu. W krajobrazie dominują dawne zabudowania produkcyjne huty z 80-metrowym kominem, widocznym z odległości kilkunastu kilometrów.

Nazwa miejscowości (np. niem. Gleserdorf – „wieś szklarzy”) sugeruje istnienie tu w średniowieczu huty szkła, o której jednak nie ma żadnych bliższych informacji. Pierwsza pośrednia wzmianka o wsi pochodzi z 27 V 1280 r., gdy w dokumencie występuje jako świadek mieszczanin nyski Hermannus de Glasdorph, zaś w 1305 r. Księga uposażenia biskupstwa wrocławskiego wymienia wieś i płaconą z niej dziesięcinę (1 wiardunek srebra). W poł. XIV w. wieś Gleserdorf miała 16 łanów, z których 4 były opustoszałe. W latach 1743-48 jej właścicielem był baron Vogten, w 1785 r. należała do barona von Saurma z Bobolic. W 1883 r. wieś liczyła 17 domów i 96 mieszkańców. Szkoła powstała dopiero w latach 30. XX w. Sytuacja Szklar zmieniła się radykalnie na początku XX w., w związku z odkryciem i rozpoczęciem eksploatacji złóż rudy niklowej, a później budową huty. Znacznie wzrosła liczba mieszkańców, rozpoczęto budowę osiedla w pobliżu zakładu. Zakład funkcjonował z przerwami przez 90 lat. Po II wojnie zmieniono niemiecką nazwę Gläsendorf na Szklenarzowice.

Wieś składa się z dwóch części, właściwej wsi i osiedla robotniczego przy dawnej kopalni i hucie rud niklowych. Warto tutaj przyjechać, zostawić samochód na parkingu przy szosie nr 8 obok osiedla i wybrać się na teren dawnej, odkrywkowej kopalni rud niklowych. Teren ten jest wyjątkowym miejscem na mapie Polski z geologicznego punktu widzenia. Zbudowany jest ze zwietrzeliny serpentynitowej, zawierającej kilkadziesiąt różnych minerałów w tym związki niklu i kamienie szlachetne: chryzoprazy (najcenniejszy kamień szlachetny występujący w Polsce, kwarc zabarwiony na zielono), chalcedony i opale. Odwiedzić kopalnie można idąc za znakami czarnymi Ścieżki po Przedgórzu Sudeckim idąc w kierunku wschodnim, rozpoczynającymi się przy parkingu obok tablicy informacyjnej. W żadnym wypadku nie wolno wchodzić do dawnych sztolni i wyrobisk górniczych.

W Szklarach nigdy nie było kościoła ani kaplicy, natomiast od 1841 r. wieś posiadała dzwon, zawieszony w jej centrum na niewielkiej drewnianej dzwonnicy.

 

     

Kalendarz wydarzeń

lipiec 2017
ponwtośroczwpiąsobnie
     12
345
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17181920
21
22
23
2425262728
29
30
31      
  • kalendarz wydarzeń
  • kalendarz rady miejskiej

Jednostki organizacyjne