ładowanie
Portal informacyjny Gminy Ząbkowice Śląskie
Mapa strony

Kultura i rozrywka

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy

57 - 200 Ząbkowice Śl.

Rynek 56

tel. 815 15 35;

Osoba do kontaktów: dyr. Helena Wolnik - Kliber
bpmg_zabk@wp.pl

www.biblioteka.zabkowiceslaskie.pl

Ratusz    Jest najlepszą biblioteką w powiecie. Placówka centralna znajduje się w samym centrum miasta - w pięknie odrestaurowanym Ratuszu. Czytelnicy mają tu do dyspozycji: Wypożyczalnię dla dorosłych, Oddział dla dzieci oraz Czytelnię naukową. Oprócz tego działają filie: bardzo prężna filia miejska na Osiedlu XX - lecia oraz filie wiejskie we wsiach : Stolec, Braszowice, Olbrachcice i Zwrócona. Biblioteka posiada dobrze przygotowaną i doświadczoną kadrę, trwa komputeryzacja procesów bibliotecznych przy wykorzystaniu programu MAK i bazy Biblioteki Narodowej; czytelnicy mogą korzystać z Internetu. W ciągu 50 lat swego istnienia BPMiG zgromadziła ponad 110 tys. książek adresowanych do różnych grup czytelniczych i zaspakajających różnorakie potrzeby i gusta czytelnicze.

Z księgozbiorów biblioteki skorzystało ogółem 5600 czytelników, co czwarty mieszkaniec był więc czytelnikiem. Ciekawy i bogaty księgozbiór podręczny i około 80 czasopism w czytelni naukowej przyciąga z roku na rok więcej użytkowników, głównie młodzież szkół średnich i studentów. Mogą tu znaleźć wszystkie najbardziej poszukiwane opracowania i podręczniki.Tradycją ząbkowickiej książnicy jest bogaty program działalności kulturalnej. Co roku organizuje się wiele spotkań autorskich ze znanymi poetami oraz pisarzami dla dzieci, wystawy, imprezy i wieczornice z różnych okazji, występy teatrzyków, wieczory poezji, biesiady literackie, projekcje filmów i dyskusje. Biblioteka włącza się bardzo aktywnie w organizację Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej - od kilku lat jest organizatorem największego konkursu tej imprezy - Konkursu Wiedzy o Polsce i Czechach, w którym uczestniczą uczniowie ze szkół średnich z miast dawnego województwa wałbrzyskiego.

Ogromnym powodzeniem cieszy się także Konkurs Recytatorski Poezji Religijnej i Turniej Wiedzy o Ziemi Ząbkowickiej.Podczas wakacji i ferii proponuje się dzieciom pozostającym w mieście różnorodne, ciekawe zajęcia, z których chętnie korzystają. Biblioteka próbuje także prowadzić działalność wydawniczą. Ukazał się już biuletyn poświęcony imprezom Roku Mickiewiczowskiego i tomik poezji zawierający interesujące utwory poetyckie i prace planistyczne inspirowane muzyką Chopina. Bez wątpienia działalność Biblioteki jest widoczna i znana wszystkim mieszkańcom nie tylko Ząbkowic, ale i powiatu.

 

Teatr Miejski

   Pierwszy Teatr Miejski w Ząbkowicach Śląskich powstał w 1945 roku. Był to pierwszy teatr na Dolnym Śląsku. Działalność swą rozpoczął premierą rewii "Zdobywamy Ząbkowice Śląskie" dnia 7 lipca 1945 r. w reżyserii Z. Klucznika.

Aktorzy i animatorzy tegoż teatru to:

- B. Zieliński - Absolwent Uniwersytetu J.Kazimierza we Lwowie;

- St. Majkowski - poeta i publicysta;

- I. Bryza - autorka utworów dla dzieci;

- W. Pelczerowa - późniejsza śpiewaczka Opery we Wrocławiu;

- Z. Klucznik - reżyser teatru;

- J. Tesler - aktor;

- Z. Żygadło - aktorka;

- L. Brajter -aktor (późniejszy dyrektor ZOK).

Na przestrzeni lat 1945-50 powstało 40 premier. Teatr Miejski mieścił się w budynku Ząbkowickiego Ośrodka Kultury do 1950 roku, od tego roku, bowiem rozpoczęto remont budynku, a siedzibą teatru została obecna grota w ratuszu miejskim. Po trwającym wiele lat remoncie, budynek przeznaczono na działalność kulturalną, ale teatr już przestał istnieć. W 50 rocznicę powstania Teatru Miejskiego w Ząbkowicach Śląskich, reaktywowano jego działalność premierowym przedstawieniem sztuki G.Zapolskiej "Moralność Pani Dulskiej".

Założycielem, reżyserem oraz scenografem tegoż teatru jest Józefa Grzęda przy wydatnej pomocy nauczycielek p. E. Czeleń i p. E. Wolińskiej. Teatr cieszy się uznaniem publiczności nie tylko ząbkowickiej. Duże uznanie wzbudził również swoim występem w Cervenym Kostelcu (Czechy), mieście partnerskim Ząbkowic Śląskich.

Do chwili obecnej zespół aktorski wystawił następujące spektakle:

- "Moralność Pani Dulskiej" - G. Zapolskiej, reżyseria i scenografia - Józefa Grzęda

- "Ożenek" wg M. Gogola, - reżyseria: Józefa Grzęda, Aleksander Greczanowski, scenografia: Krystyna Kożuszko

- "Lekarz mimo woli" - Moliera, reżyseria i scenografia - Józefa Grzęda

- "Soplicowo" - A. Mickiewicza, reżyseria i scenografia - Józefa Grzęda

- "Tato, tato, sprawa się rypła" - R. Latki, reżyseria i scenografia - Józefa Grzęda

- "Lekarz mimo woli" (II wersja) - Moliera, reżyseria i scenografia - Józefa Grzęda

- "Zemsta" - A. Fredy, reżyseria i scenografia - Józefa Grzęda

- "Tango" - S. Mrożka, reżyseria i scenografia - Józefa Grzęda.

 

Ząbkowicki Ośrodek Kultury

ZOK              

57-200 Ząbkowice Śl.

Rynek 24

tel. 074 815 28 96,

fax : 074 815 13 81,

kino 074 8 15 14 25

e-mail: dyrektor@e-zok.pl

   Ząbkowicki Ośrodek Kultury prowadzi wielokierunkową działalność edukacyjną poprzez organizowanie konkursów, przeglądów, warsztatów i kół zainteresowań, oraz organizuje imprezy muzyczne, teatralne i filmowe. Od 1990 r. ZOK organizuje Festiwal Muzyki Folkowej pn."FOLKovaFIESTA", porywający żywiołowością, barwną feerią zespołów i solistów. Powszechnym uznaniem cieszą się coroczne imprezy m.in. : Weekend z Frankensteinem, Polsko-Czeskie Dni Kultury Chrześcijańskiej, Radosne Święta, Debiutu u Danuty, Gala Programów Dziecięcych, Biesiada Wielkanocna, Festiwal Piosenki Religijnej, Konkurs Piosenki "Wiosenna nutka", Plener Malarski "Dookoła Krzywej Wieży". 

Dodatkowo instytucja prowadzi działalność impresaryjną, promocyjno-reklamową, usług transportowych, obsługi imprez estradowych, Sala widowiskowa ZOK jest w pełni przygotowana do organizacji imprez estradowych i spektakli teatralnych: posiada 350 miejsc, scena ma wymiary: szerokość 10 m, głębokość 12 m, wysokość 8 m z czarnym okotarowaniem i oświetleniem estradowym, nastawnią, kabiną projekcyjną, ekranem, własnym nagłośnieniem estradowym.

 więcej: www.e-zok.pl

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.