ładowanie
Portal informacyjny Gminy Ząbkowice Śląskie
Mapa strony

Jesteśmy Żydami z Breslau

20.09.2018, 17:00 - 20.09.2018, 20:00

 

 

Film niemieckich reżyserów Karin Kaper i Dirka Szusziesa „Jesteśmy Żydami z Breslau”


20 września br. w kinie Ząbkowickiego Ośrodka Kultury o godzinie 11 odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego autorstwa Karin Kaper i Dirka Szusziesa „Jesteśmy Żydami z Breslau”, a następnie dyskusja w kawiarni ZOK z udziałem młodzieży Liceum Ogólnokształcącego. W tym samym dniu po południu – o godzinie 17 mieszkańcy Ząbkowic Śląskich i okolic będą mogli uczestniczyć w dyskusji na temat losów Żydów po drugiej wojnie światowej, a o 18:00 w pokazie filmu w sali widowiskowej.
Film przedstawia losy 14 ocalałych świadków historii po 1933 roku, którzy mieszkali w Breslau. Byli prześladowani przez Niemcy nazistowskie, zmuszeni do ucieczki, niektórzy przeżyli niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz. Po drugiej wojnie światowej budowali swoje nowe życie w różnych krajach. Kilku z nich odwiedza Wrocław, gdzie spotykają się z  polsko-niemiecką grupą młodzieży, aby podzielić się z młodym pokoleniem swoimi doświadczeniami.
Bohaterami są: Esther Adler, Gerda Bikales, Anita Lasker-Wallfisch, Renate Lasker-Harpprecht, Walter Laqueur, Fritz Stern, Günter Lewy, David Toren, Abraham Ascher, Wolfgang Nossen, Eli Heyman, Mordechai Rotenberg, Max Rosenberg, Pinchas Rosenberg oraz polsko-niemiecka grupa młodzieży w Berlinie i we Wrocławiu.
Film powstał we współpracy z Fundacją Bente Kahan z Wrocławia pod patronatem RafałaDutkiewicza – Prezydenta Wrocławia – i Władysława Bartoszewskiego, byłego Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Pełnomocnika Premiera ds. Międzynarodowych.
Pokaz przedpremierowy odbył się 6 listopada 2016r. w Kinie Nowe Horyzonty we Wrocławiu – Europejskiej Stolicy Kultury 2016, natomiast premiera niemiecka miała miejsce w Berlinie 13 listopada 2016r. w Zeughauskino (Deutsches Historisches Museum).


Zapraszam na przeżycie losów ludzi ze świata, którego już nie ma, oraz na zwiedzanie miasta pamiętającego ich historię.


Regina Bigoś
nauczycielka języka niemieckiego w LO w Ząbkowicach Śl.

 

 

 

 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.